Vorarlbersko

Blog Rakúsko / Vorarlbersko

Vorarlbersko (nem. Vorarlberg) je zasadené do najzápadnejšieho výbežku Rakúska. Hornatá alpská krajina disponuje nádhernou prírodou, ktorá poskytuje veľa príležitosti pre letných aj zimných priaznivcov hôr, turistiky, cyklistiky a lyžovania cestovať. Hlavné mesto Bregenz ležiace pri treťom najväčšom jazere v Európe ponúka výhľady na Bodamské jazero z vrcholu Pfänder, ktoré sú zážitkom veľkoleposti. Jedinečná drevená architektúra horských dedín, kde obyvatelia enormným úsilím prekonávajú drsnosť prírody, aby tu mohli hospodáriť, kulinárske prekvapenia, čistý vzduch, voda v jazerách aj obloha nad horami očaria každého návštevníka cestovateľa.

článok vznikol z podpory - Vorarlbersko

Vorarlbersko
* Vorarlbersko v zime

Spolková krajina Vorarlbersko sa nachádza úplne v západnom cípe Rakúska a hraničí s krajinami: Nemecko, Švajčiarsko a Lichtenštainsko. Na východe je jej susedom Tirolsko. Rozlohou 2.600 km2 je predposledným z 9 spolkových krajín, počtom obyvateľov 400.000 a hustotou 154 obyvateľov na kilometer je tiež na predposlednom mieste, za Viedňou. Vo svojej štátnej ústave sa označuje za nezávislý štát. Hlavným mestom spolkovej krajiny je Bregenz.

Mapa Vorarlbersko

Mapa Vorarlbersko
* Mapa Vorarlbersko s vyznačením hlavného mesta Bregenz

Turistické regióny Vorarlberska

Šesť bohatých turistických regiónov je lákavou pozvánkou do Vorarlberska:

 • 1. Alpenregion Vorarlberg
 • 2. Bodensee-Vorarlberg
 • 3. Bregenzerwald
 • 4. Kleinwalsertal
 • 5. Lech Zürs am Arlberg
 • 6. Montafon

Bregenz, hlavné mesto Vorarlbergu

Nádherný výhľad sa naskytne návštevníkovi, ktorý vystúpi, alebo sa nechá vyviesť la­nov­kou na vrch Pfänder (1064 m). Ako na dlani máte Bodamské jazero, Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko a 240 alpských vrcholov. Miestni obyvatelia sú hrdí na to, že Bregenz má naozaj najkrajšie obrazy toho, ako sa Bodensee, tretie najväčšie jazero Európy, rozlieva ako tekuté zrkadlo do širokej diaľky. Otočíte sa k Alpám, vpravo vidíte Nemecko, naľavo slabý obrys Švajčiarska. Z úst sa derú citoslovcia údivu.

Bregenz
* Bregenz hlavné mesto

Možno uvažujete o avantgardnom umení a architektúre v novom prístave, alebo sa prechádzate promenádou pri jazere počas letného večera, alebo počúvate operu pod hviezdami na známom festivale Festspiele. Nasýti vás. Mesto s množstvom pamiatok. Historické budovy, tradičné pamiatky a moderná architektúra ukazujú Bregenz vo všet­kých jeho aspektoch. Pre rodiny veľa zaujímavých destinácií. Turistika, cykloturistika, ale aj aktivity v okolí Bodamského jazera znamenajú vždy niečo výnimočné. Mesto sa stále mení. Najmä pre mladých ľudí má množstvo rekreačných, kultúrnych, športových a tiež vzdelávacích príležitostí. Gastronomická oblasť je rôznorodá a moderná. Od kurióznych salónikov pre domácich hostí až po talianske bary s talianskou kuchyňou alebo inovatívne japonské reštaurácie v modernom štýle.

História, hrady, zámky

Vorarlberg bol mestom už od roku 500 p.n.l. a možno skôr. Osídlené keltským kmeňom Brigantov okolo roku 400 p.n.l. rozšírili mesto Brigantium v oblasti dnešného hlavného mesta štátu Bregenz na dôležité vojenské miesto a prístav pri Bodamskom jazere. Alemanské invázie začali okolo roku 260, usadili sa tu a oblasť sa dostala do Franskej ríše. V roku 843 do Východofranskej ríše. Okolo roku 1200 Grófi z Montfortu získali kontrolu nad oblasťami Bludenz, Bregenz a Feldkirch.

Od 14. storočia sa vrchnosťou stali Habsburgovci, ktorí upevňovali svoje panstvá na území dnešného Švajčiarska a Rakúska. V roku 1861 sa Vorarlbersko stalo korunnou krajinou a získalo vlastný zemský snem, ale národnú správu, malo v Innsbrucku, kde cisár ako panovník zastupoval vládu vo Viedni.

Hrad Schattenburg
* Hrad Schattenburg nad mestiom Feldkirch

 • Hrad Schattenburg nad mestom Feldkirch sa týči hrad Schattenburg. Od roku približne 1200 tu sídlil gróf Hugo von Bregenz, ktorý si hovoril gróf von Montfort, viedol mestskú správu. Vláda grófov z Montfortu však siahala ďaleko za hranice dnešného Lichtenštajnska. Táto rodina už pre svojich poddaných zaviedla akýsi sociálnu systém: nadácie, starostlivosť o obyvateľstvo, predčasné prepustenie z poddanstva a podobne. Hrad Schattenburg bol málokedy dobytý a dodnes udivuje návštevníkov svojím dobrým stavom. Vo vnútri sa nachádza múzeum, ktoré umožňuje nahliadnuť do niekdajšieho života na hrade.
 • Zámok Gayenhofen sa nachádza v architektonickom celku s kostolom Laurentius, ktorý dominuje mestu Bludenz. Je nástupcom zničeného hradu Bludenz. Grófi z Werdenbergu vybudovali v rokoch 1222 až 1245 hradný komplex ako centrum panstva grófov Werdenbergovcov a Heiligenbergovcov alebo panstva Bludenz. Bludenz bol v stredoveku spolu s Bregenzom a Feldkirchom tiež opevneným mestom.
 • Zámok Babenwohl je šľachtické sídlo grófov z Bregenzu z druhej polovice 14. st. Panstvo získal roku 1854 barón Ernest von Pöllnitz z Würzburgu a hneď dal hrad zrekonštruovať a rozšíriť o vežu. V nasledujúcich rokoch ho obývali rodiny Pöllnitz a Douglass. Spisovateľka Grete Gulbransson z Bludenzu, ktorá sa v mladosti často zdržiavala na zámku Babenwohl, opísala o živote vo svojom románe Milované tiene. Dnes slúži ako dnes Štátna knižnica.
 • Hrad Hohenbregenz zrúcanina z 11. storočia sa nachádza juhovýchodne od Bregenzu na 598 m vysokom brale Gebhardsberg s výhľadom na Bodamské jazero. Od polovice 15. st. hrad patril Habsburgovcom. Začiatkom 17. st. bol hrad rozšírený na pevnosť. Ku koncu tridsaťročnej vojny, v roku 1647, švédske vojská pevnosť vyhodili do vzduchu v Námorná vojne na Bodamskom jazere 1632–1648.
 • Zámok Neu-Ems ľudovo známy ako Glopper, je stredoveký hradný komplex na kopci vo vorarlberskom meste Hohenems, bol hradom šľachtického a rytierskeho rodu pánov z Emsu. Hrad postavil rytier Ulrich I. Ems v roku 1343 na hrebeni údolia Rýna v Emsreute, neďaleko svojej pevnosti Alt-Ems, aby vytvoril trvalý domov pre svoju veľkú rodinu v nepokojných časoch. V roku 1407 počas Appenzellskej vojny bol hrad zničený ale okamžite prestavaný. Od roku 1843 je tento jednotný stavebný súbor pozostávajúci z neveľkej pevnosti s hradbou, priľahlým palácom a dolným predhradím v súkromnom vlastníctve.
 • Palác Hohenems veľký rezidenčný palác grófov z Hohenems vo rovnomennom vorarlberskom meste je dodnes vlastníctvom rodiny Waldburg-Zeil. Počas vojny previezol gróf Anton Lanckoroński mnohé časti zbierky z paláca Lanckorońských vo Viedni svojmu priateľovi grófovi Waldburg-Zeilovi na zámok Hohenems v nádeji, že tam budú v bezpečí pred bombardovaním. V roku 1947 bol zámok a zbierka vážne postihnuté požiarom, ktorý zničil viaceré časti zbierky. Rozsah škôd je ťažké určiť, neexistovala úplná inventarizácia zbierky. Podľa odhadov sa stratilo asi 120 umeleckých diel.
 • Zámok Wolfurt sídlo pánov z Wolfurtu z roku 1217. Fritz Schindler, syn Friedricha Wilhelma Schindlera, získal zámok Wolfurt v roku 1936 a v roku 1950 sa doňho aj presťahoval z vily Grünau v Kennelbachu. V roku 1939 ho zničil požiar, prestavba v roku 1940 prebehla v gotickej podobe podľa plánov bývalého architekta. V roku 1945 sa zámok stal do roku 1953 dočasným sídlom šéfa francúzskej vojenskej vlády pre Vorarlbersko. Zámok bol vrátený rodine Schindlerovcov a v roku 2017 odkúpilo zámok za 4,1 milióna mesto.

Po rozpade habsburskej monarchie sa Vorarlbersko v roku 1918 oddelilo od správy Tirolska. Referendum o pripojení do Švajčiarska neuspelo, nakoniec sa Vorarlbersko stalo nezávislým spolkovým štátom s vlastnou štátnou vládou a ústavou, ktorá je v podstate platná dodnes. Vorarlbersko je jedinou rakúskou spolkovou krajinou, ktorá sa vo svojej štátnej ústave označuje za nezávislý štát.

Počas anexie Rakúska 1938 bolo Vorarlbersko zlúčené s Tirolskom a začlenené do Nemecka. Bolo však takmer úplne ušetrené od vojnových činov. Po vojne však patrilo Vorarlbersko spolu so spolkovou krajinou Tirolsko (okrem Východného Tirolska) v rokoch 1945 až 1955 do francúzskej okupačnej zóny.

Kultúra a umenia

jarný tanečný festival Bregenz
* Jarný tanečný festival v Bregenz

Vorarlbersko ponúka kultúrne podujatia na nápaditých miestach. Klasiku tvoria divadlá a kiná, ponuku dotvára jazerná scéna a Bregenzský Festival. Tradišné kultúrne festivaly: Schubertiade v Hohenems a Schwarzenberg, Montforter Zwischentone vo Feldkirchu, festival barov pri bazéne vo Feldkirchu, Montafon Resonances, Klassik Krumbach, ta­neč­ný festival Bregenzer Frühling / jarný tanečný festival Bregenz, divadelný festival Luaga & Losna, Vorarlbersko, pohraničný festival Walserherbst, Blumeneggerovo leto, Alpinale, plavby loďou po Bodamskom jazere a pútnické cesty napr. Svätojakubská cesta.

Jarné akcie v Burgtheater pri Bodamskom jazere na Veľkú noc opakovane hosťujú jarný festival v Bregenzi: Mizantropa, Molièrova komédia v piatich dejstvách. Na prelome marec - apríl začína koncertná sezóna, kde vystúpi komorný orchester z Hohenems a Ďalšie umelecké telesá z kraja. Pripomienky remeselnej zručnosti miestnych remeselníkov, remeslo si vyžaduje šikovné ruky a nástroje, prírodu a kvalitné materiály. Výstava je o pocitoch a hodnotách, ktoré sa bežne spájajú s remeselnou zručnosťou, prezentujúcou poctivosť, regionálnosť, kvalita.

Kultúrny program regiónu Bregenz ponúka výstavy a koncerty rôznych hudobných štýlov, napr. Schubertiade Festival v Schwarzenbergu. Múzeum Werkraumhaus v Andelsbuchu predstavuje remeselnú výrobu Bregenzerwaldu. Prehliadka "Umgang Bregenzerwald" 12 obcí vám poskytne zaujímavý pohľad na architektonické zvláštnosti.

Príroda

Krajina medzi Bodamským jazerom a 3000-ovými horami je bohatou na prírodné zážitky, pri východe slnka aj pri nočnej oblohe plnej hviezd. Preskúmajte krajinu počas pešej turistiky alebo na bicykli, na Bodamskom jazere, pri vonkajších dobrodružstvách, alebo len pri výhľade. Existuje veľa pozorovacích miest a niektoré sú ľahko dostupné horskou železnicou či lanovkami. Lúky a lesy, roviny a vysoké hory.

Príroda
* Príroda vo Vorarlbergu

Vorarlbersko je pestrá mnohostranná krajina. Na zachovanie tohto vzácneho prírodného bohatstva má ochrana krajiny vysokú prioritu. Povedomie o starostlivom zaobchádzaní s prírodou je vyvolané iniciatívou "Vorarlberska prírodná rozmanitosť", ktorá sa zameriava na 40 lokalít Natura 2000. Zaujímavé výlety:

 • Východ slnka z hôr nad Bodamským jazerom
 • Raňajky v horskej prírode
 • Turistika kultúrnou krajinou
 • Prekonajte náročné vrchy na e-biku
 • Výlet na najkrajšie miesta v Rakúsku
 • Divadelný festival pod hviezdami
 • Okružná túra Min Weag od Bodamského jazera po Silvrettu a späť
 • Loďou cez Bodamské jazero
 • V delte Rýna, Höchst-Gaißau

Aspoň jeden príklad za všetky: "V delte Rýna, Höchst-Gaißau". Trstiny, vlhké lúky a brehové porasty. Domov pre viac ako 300 druhov vtákov a viac ako 600 rôznych rastlín. Delta Rýna je krajina s pôsobivou flórou a faunou, oblasťou Natura 2000 a jedinečnou rekreačnou a rekreačnou oblasťou. Tunáka, kde Starý a Nový Rýn a Dornbirner Ache nachádzajú cestu do Bodamského jazera, je a zostáva výzvou zohľadniť všetky záujmy využívania a zároveň zachovať prirodzené biotopy s ich citlivou flórou a faunou v regióne. Rheindeltahaus poskytuje informácie, výlety so sprievodcom a informačný materiál.

Dovolenka Vorarlbersko

Originalita tohto malého, malebného kúska Rakúska poskytuje pestré možnosti trávenia dovolenky v lete i v zime. Letní návštevníci si môžu vybrať: turistika, pobyt v prírode a na horách, cykloturistika, golfové pobyty, dovolenka pre rodiny, prázdniny pri vode, biznis travel, kongresy a semináre. Rovnako pestrý je program kultúrny, ukážky architektúry a relaxačný balíček na oddych a wellness. Zimnou lahôdkou je lyžovanie v najväčšom lyžiarskom stredisku Rakúska - Lech-Zürs-St.Anton am Arlberg. Doplnenie o sánkovanie, bežky, túry na snežniciach freeride, snowparky, lyžiarske školy dorobia zimnú ponuku kompletnou.

dovolenka
* Golfová dovolenka Rankweil

Dovolenka podľa regiónov

Napriek malej rozlohe územia Vorarlbergu je pre turistické účely zaužívané drobnejšie členenie na šesť regiónov: Alpenregion Vorarlberg, Bodensee-Vorarlberg, Bregenzerwald, Kleinwalsertal, Lech Zürs am Arlberg, Montafon. Každý región je niečim svojský a všetky majú veľa spoločného. Ak sa chystáte navštíviť konkrétny vorarlberský región, pozrite si, aké možnosti vyžitia tam na vás čakajú:

1. Alpský región Vorarlberg - dovolenka

Alpský región Vorarlberg ponúka nespočet príležitostí na príjemnú rodinnú dovolenku, počas ktorej objavíte fascinujúcu alpskú prírodu v atmosfére priateľskej k rodine. Centrom oblasti je mesto Bludenz a tri alpské údolia Brandnertal, Grosses Walsertal a Klostertal. Krajinu tu formujú hrebene, údolia a krištáľovo čisté horské potoky a jazerá.

Bludenz s všadeprítomnými výhľadmi na kopce je miestom, kde sa ľudia stretávajú, prechádzajú, obchodujú alebo zabávajú. Lanovkou sa dostanete až na vrchol miestnej hory, Muttersberg. Júl je obdobím festivalu čokolády. Zima otvára lyžiarske strediská neďaleko mesta.

Brandnertal - tento región je miestom čistej a divokej prírody, tu zažijete vzrušujúce dobrodružstvá v tajomných lesoch a horských lúkach. Vzrušujúca je náučná trasa "Natursprünge" otvorená po celý rok. Letným programom môžu byť lesné lanové ihrisko, jazda na koni alebo vychádzka s huskym. Výpravy vás zavedú do divokej prírody na miesta, akým je jazero Lünersee, dostupné lanovkou. Pestrosť príležitosti pre aktívne trávený čas dopĺňajú chodníky pre horské bicykle a 18-jamkové golfové ihrisko. Srdeční hostitela zabezpečujú príjemnú a bezstarostnú dovolenku v lete i v zime, miestne reš­tau­rá­cie a horské, alpské chaty poskytujú kulinársky zážitok pre gurmánov.

Brandnertal
* Brandnertal údolie čistej a divokej prírody

Grosses Walsertal - biosférický park Grosses Walsertal možno stručne vystihnúť mottom "Život a práca v harmónii s prírodou". Citlivá horská krajina je tu dôraznejšie chránená, v roku 2000 získala osobitný štatút. Turisti sem prichádzajú na dovolenky, aby zažili vôňu alpských lúk, ozvenu hôr a vstúpili do hlbín biosférického parku. Vysoké hory pripravili horolezcom vzrušujúce výzvy. Zima je určená milovníkom lyžiarskych svahov v niekoľkých menších lyžiarskych strediskách. Duchovné centrum sv. Gerolda pravidelne hostí koncerty. Počas "Walserherbst" môžete okúsiť kontakt s miestnou ľudovou hudbou, filmom, divadlom.

Klostertal údolie Klostertal sa nachádza medzi Alpenstadt Bludenz a Arlbergom. Lesy a lúky v línii vzostupných hôr sú obľúbeným miestom letných turistov a v zime nadšencov lyžovačiek. Lyžiarske stredisko Sonnenkopf-Klösterle je príjemným miestom pre rodinnú lyžovačku, ktoré ponúka 30 km ľahkých a stredne ťažkých zjazdoviek, pestré možnosti pre freeride aj terény pre bežecké lyžovanie. Pre dokonalý zážitok z dovolenky treba tiež ochutnať špeciality vyrobené na horských farmách. Gurmánska darčeková krabička z Klostertalu je skvelým suvenírom.

Top-Tip:
- Turistika po trase "Natursprünge" v Brandnertal
- Výlet s husky k vysokohorskému jazeru Lünersee
- Detský zábavný svet "Bärenland" pod Sonnenkopfom
- Sánkarská dráha v Brandnertal
- Túra na snežniciach v biosférickom parku Grosses Walsertal

2. Bodensee-Vorarlberg - dovolenka

Priaznivci hudby, tanca, súčasného umenia a architektúry nájdu pri Bodamskom jazere uspokojenie. Oslavy sviatkov v mestách Bregenz, Dornbirn a Hohenems vám priblížia miestne tradície. Príroda na horských vrchoch a v okolí Bodamského jazera je očarujúca. Prírodné predstavenie hôr sa odráža od hladiny jazera. Ideálne prostredie pre výlety až do susedného Švajčiarska. Malebné malé mestá sa môžu pochváliť živou atmosférou. Bregenzský festival a ďalšie podujatia priťahujú záujemcov kultúrneho života, úžasná moderná architektúra a múzeá otvárajú nové perspektívy.

Bodensee
* Bodensee dovolenka, výlet na lodi

Turisti, cyklisti a chodci môžu vybrať zo širokej palety chodníkov v okolí Bodamského jazera a okolitých hôr. Milovníkom výhľadov a fotografovania sa z vrchola Pfänder (1064 m) naskytnú nádherné panorámy. Podobné obrazy ponúka 900 m vysoký Karren s horskou reštauráciou a sklenenou stenou. Oba vrcholy sú dostupné lanovkami. Zima prináša lyžiarom možnosť výberu zo série menších lyžiarskych stredísk. Väčšie ski-areály sú dobre dostupné autobusom či vlakom. Kunsthaus Bregenz (KUB) navrhol známy švajčiarsky architekt Peter Zumthor. Je jedným z najvýznamnejších výstavných centier pre súčasné umenie v Európe.

Miestna architektúra je taktiež prvkom lákajúcim návštevníkov. Prekvapivo moderné bu­do­vy a zaujímavé návrhy sa nachádzajú všade po celom Vorarlbersku, ale najmä v husto osídlenom regióne Bodensee-Vorarlbersko, ktorý sa vyvinul ako líder súčasnej regionálnej architektúry. Koncepcia nových trendov spočíva v snahe zjednotiť modernu a tradície, architektúry a remesiel. V popredí sú aspekty, ako jednoduchosť, ekonomika, funkčnosť, nízka spotreba energie, životné prostredie. Medzi hlavné stavebné materiály patria sklo, oceľ, betón a drevo.

Top-Tip:
- Architektonická prehliadka mesta Bregenz
- Prechádzka stredovekým mestom Feldkirch
- Výhľady na Bodamské jazero z Pfänder alebo Karren
- Bicyklovanie pozdĺž pobrežia Bodamského jazera
- Návšteva jazera počas Bregenz Festival

3. Bregenzerwald - dovolenka

Spol. región Bregenzerwald zaujme milovníkov prírody, sofistikovanej kultúry, špičkovej architektúry, inovatívnych remeselných riešení a vynikajúceho jedla. Drsné podmienky zanechali stopy v životoch obyvateľov 22 obcí Bregenzerwaldu, ktoré sa nachádzajú juhovýchodne od Bodamského jazera. Ľudia trpeli, aby zvládli drsnú krajinu, v ktorej hospodárili. Obce majú výrazný vzhľad s prekvapujúcou a vzrušujúcou zmesou drevnej tradičnej a súčasnej architektúry.

V lete nasýti turistov a horských cyklistov rozsiahla sieť tratí v horách. Niektoré vrcholy sa nachádzajú v dosahu lanoviek. Hosťom, ktorí pobudnú na Bregenzerwalde tri a viac nocí v období od mája do októbra, náleží bezplatná hosťovská karta na autobusy, lanovky a vonkajšie bazény.

Bregenzerwald
* Bregenzerwald zimná dovolenka

Kultúrny program regiónu ponúka výstavy a tiež koncerty rôznych hudobných štýlov, v kulinárskej oblasti ponúka región kreatívnu kuchyňu. Alpské syry pochádzajúce z malých fariem sú vyberanou lahôdkou. Originálne autobusové zastávky Krumbach - sedem autobusových zastávok bolo navrhnutých renomovanými architektami z celého sveta.

Zimná dovolenka pre návštevníkov Bregenzerwaldu predstavuje lyžovanie, beh na lyžiach alebo oddych v horách. Istotou je množstvo prírodného snehu. Čerešničkou na torte je dostatok prémiových lyžiarskych priestorov v najväčšej lyžiarskej oblasti Rakúska Lech Zürs am Arlberg.

Top-Tip:
- Kulinárske túry
- Múzeum Werkraumhaus - moderné remeslá
- Prehliadka 12 obcí Umgang Bregenzerwald
- Horský syr Bregenzerwald
- Architektúra 7 autobusových zastávok

4. Kleinwalsertal - dovolenka

Hľadáte jasný horský vzduch pod hlbokou modrou oblohou, odpočinok a relax v krásnom horskom prostredí? Zhlboka sa nadýchnite a spoznávajte pravú vôňu horského sena. Idylický Kleinwalsertal je prístupný po ceste len z Nemecka. 36 alpských vrcholov sľubuje bohatý program pre turistov, horských cyklistov, horolezcov a nadšencov zimn. športov. Návštevníci ocenia neporušené, prevažne nedotknuté hory, kde si môžete oddýchnuť a odpočinúť. Deti sa môžu tešiť na horský program dobrodružstiev a nadšenci kultúry budú potešení tradičnými akciami v regióne.

Kleinwalsertal
* Kleinwalsertal dovolenka, relax v horskom prostredí

Regionalizmus a pohostinnosť sú najvyššie priority Kleinwalsertalu. Jedlá sa pripravujú primárne z miestnych surovín. Typické sú jedlá z hovädzieho mäsa a zveriny. Niektoré jedlá sú dokonca pripravené z horských bylín.

Lyžovanie a radovánky na snehu sú programom pre zimnú turistickú sezónu v údolí Kleinwalsertal. Lyžiarske terény sa rozkladajú od centra obce až do výšky 2.200 metrov nad morom. K dispozícii je aj zahraničný lyžiarsky areál Oberstdorf v Nemecku, kam sa dá pohodlne dolyžovať z Kleinwalsertal. Atraktívny snowpark pre mladých freestylerov, udržiavané zimné turistické chodníky a bežecké trate rozširujú možnosti využitia sne­ho­vej nádielky.

Top-Tip:
- Prehliadka kaňonu Breitachklamm
- Gastronómia Kleinwalsertal
- Detské dobrodružstvá s maskotom "Burmi"
- Výlet na snežniciach nad dunami Gottesacker
- Lyžovanie Rakúsko-Nemecko a späť / Kanzelwand a Fellhorn

5. Lech Zürs am Arlberg - dovolenka

Milovníci hôr, lyžovania s dôrazom na kvalitné stravovanie a životný štýl by mali zamieriť do horskej dedinky Lech Zürs am Arlberg. V každom ročnom období tu zažijete nádhernú dovolenku, v lete na turistických chodníkoch medzi kvitnúcimi lúkami, v zime na lyžiach. Lech Zürs am Arlberg sa nachádza v centre najväčšej súvislej lyžiarskej oblasti Rakúska.

Lech Zürs am Arlberg
* Horská dedina Lech Zürs am Arlberg

V lete vyrazíte na túry a okolo vás kvitnúce lúky, úchvatné hory, smaragdové horské jazerá a nádherné výhľady. Objavíte takmer 20 druhov orchideí, skamenelé koraly, ulity a iné fosílie prezrádzajú vek hornín, ktoré sú staré 200 miliónov rokov. Turistické chodníky, ako napríklad "Zelený kruh" alebo "Lechweg", vedú jedinečnou prírodnou krajinou. Malé, klasické festivaly a koncerty ľudovej hudby oživia letnú atmosféru. Dve stovky ubytovacích zariadení od apartmánov po luxusné hotely, množstvo kvalitných reštaurácií vyslúžili medzi návštevníkmi titul "Svetová dedina pre gurmánov".

Lech Zürs am Arlberg je kolískou alpského lyžovania, kde sa už v roku 1906 uskutočnil prvý hosťujúci lyžiarsky kurz v histórii. Odvtedy boli miestni priekopníkmi vždy, keď išlo o inovácie v lyžiarskych technológiách, lyžiarskych vlekoch, zjazdovkách. Napriek tomu, že svahov stále pribúda, Lech Zürs am Arlberg si zachováva pohodu a veselosť. Atmosféra je elegantná a zároveň uvoľnená. Samozrejmosťou je, že Lech Zürs am Arlberg patrí do vybranej skupiny 12 miest, s označením "Best of the Alps".

Top-Tip:
- Výhľad z 2.362 m vysokého Rüfikopf.
- Zelený kruh, očarujúca letná pešia túra.
- Výlet na smaragdovozelený Formarinsee, najkrajšie miesto Rakúska 2015.
- Biely okruh, lyžiarske kolečko s dĺžkou 22 kilometrov.
- Lyžiarsky kurz v jednej z najlepších lyžiarskych škôl v Rakúsku.

6. Montafon - dovolenka

Chcete pocítiť energiu skutočných hôr? Aktívni milovníci prírody tu zažijú pôsobivé ticho prírody, dlhé túry umožňujú početné horské chodníky, ktoré obklopujú údolie na juhu Vorarlbergu. Pre jazdcov na horských bicykloch, rýchle freeride svahy cyklo cesty. Okrem toho veľa atraktívnych programov v 11 miestach.

Montafon
* Montafon dovolenka

V lete sú k dispozícii komfortné panoramatické turistické chodníky, rovnako ako náročné výlety na vrcholy. Môžete vyskúšať lezenie. Horskí cyklisti skúmajú hory na vyznačených horských trasách. Umelecky navrhnutý Gauertaler AlpkulTour v idylickom Gauertal hovorí viac o alpskom chove vo Vorarlbergu. Pohľad na banícku tradíciu údolia zabezpečuje výskumná cesta a kaplnka baníkov na Kristbergu. Stopy zlých pašerákov v susednom Švajčiarsku pripomínajú kedysi dobre zachovaný zvyk pašovania.

Kultúra je impulzom, hudba a divadlo predstavujú rezonancie Montafonu. Každé dva roky (naposledy v roku 2016) sa umelci stretávajú na SilvrettAtelier a pracujú v Bergnature. Turistike a lyžiarskej histórii sú venované malé miestne múzeá. Na začiatku zimnej sezóny sú hosťami známi hudobníci popu a rocku. Miestna kuchyňa je vynikajúca ako všade vo Vorarlbergu, zaujímavou špecialitou je mäkký aromatický syr "Sura Kees".

Zimná dovolenka je zameraná na najobľúbenejší rekreačný šport lyžovanie. Lyžiarske strediská so spoločným skipasom a prepojením lyžiarskymi ski-busmi. Množstvo zjazdoviek pre freeride, športové zariadenia pre medzinárodné športové podujatia, lyžiarske túry, zimné turistické chodníky. Dobrodružstvom na lyžovačke v Montafon je zjazd z Hochjoch Totale v Schruns, najdlhšom zjazde vo Vorarlbergu. Na svahoch môžete byť raz týždenne aj pri východe slnka. Lyžiarsky zážitok špeciálneho druhu ponúka ski safari Silvretta. Z kopca a opäť do kopca, vždy do susedného údolia a späť.

Top-Tip:
- Ochutnávka Sura Kees na Alpine Nova.
- Prehliadky so sprievodcom a horolezectvo.
- Prehliadka na elektronickom bicykli.
- Lyžiarska špecialita Montafon Traverse.
- Výlet na snežniciach na Silvretta-Bielerhöhe.

Letná dovolenka

Letná dovolenka v alpskej prírode začína byť rovnocennou k prímorským pobytom a slneniu na pláži. Aktívny spôsob trávenia voľného času na čerstvom vzduchu má veľký význam pre naše zdravie v uponáhľanom svete súčasnosti. Ak ste ešte na horskej letnej dovolenke s rodinkou neboli, vyskúšajte Vorarlberg a zaručene budete spokojní.

Rodinná dovolenka

turistika rodinná
* Turistika rodinná dovolenka

Rodinná dovolenka vo Vorarlbergu je hravá, plná informácií a pestrosti. Vstúpte do prírody a objavujte! Kam by sme dnes mali vyraziť? Na hory, do lesa, na vodu, do múzea alebo za pokladmi? Spústa možností pre každé počasie a rôzne aktivity s celou rodinou. Tajomstvo horskej prírody možno preskúmať interaktívnym spôsobom. Pohľad na život na farmách v Alpách poskytnú výlety so sprievodcom. Ak chcete vyskúšate nové veci, choďte do jedného z lezeckých parkov a lesných záhrad alebo do lesa vo Flying Fox. Dobrodružné chodníky, herné svety a puzzle cesty vás pozývajú objaviť tajomstvá prírody spolu. Kravy a ovce sú s návštevníkmi šťastné. Huskies a psovodi sprevádzajú turistov.

Až nastane čas na občerstvenie, potom pri vode, jazerách, riekach alebo v špeciálnych vonkajších bazénoch. Pekné prostredie a chladná osviežujúca voda v roklinách, ktorými vedú dobre značené chodníky. Ak si chcete odpočinúť, vydajte sa jednou z nostalgických železníc alebo na plavbu loďou po Bodamskom jazere, naučte sa umenie Sennening, urobte niektoré šperky prírodných pokladov. Pozrite si múzeá umenia, maľby a remesiel. V ponuke sú programy ktoré vás môžu naučiť viac o liečivých účinkoch bylín, naučiť sa stavať prístrešie, sprostredkovať stretnutie so zvieratami, robiť nástroje a čítať zvieracie stopy.

Dovolenka pri vode

Dovolenka strávená pri vode je najväčším lákadlom pre malých i veľkých. Prírodné jazerá a prírodné kúpaliská vo Vorarlbergu vás pozývajú k osvieženiu a kúpaniu v prírodnej vode bez pridávania chemikálií. Plávanie v Bodamskom jazere je príjemné, voda tu v lete dosahuje až 26 °C. Na brehoch je množstvo plážových letovísk a množstvo prírodných kúpalísk. Jazero Constance umožňuje vodné športy v akejkoľvek forme plachtenie, surfovanie, wakeboarding. A veľmi populárny Stand Up Paddling. Jachtárske regaty vás pozývajú na veľkolepé preteky. Plavba loďou z prístavu Bregenz unesie vašu myseľ do sveta pohody a pokoja.

Hotely, ubytovanie

Navštívte Vorarlbersko za účelo rozmaznávať svoje telo i dušu, tu nájdete množstvo špecializovaných hotelov a ponúk. Wellness hotely vo Vorarlbersku ponúkajú upokojujúce masáže, jemnú vodu, pohyb v horskej prírode a kulinársky rozmaznávací program zameraný na regionálne delikatesy. Wellness hotely vo Vorarlbersku sa nachádzajú vo vybraných krásnych lokalitách, väčšinou uprostred prírody. Nádherné miesta na oddych a načerpanie nových síl v súlade s prírodou.

Alpen Spa Golf Hotel Traube Braz
* Alpen Spa Golf Hotel Traube Braz

Alpen Spa Golf Hotel Traube Braz (4*) štýlové prostredie reštaurácie, wellness centra Atrium Spa a hotelových izieb pozýva na oddych a zdravie. Zažite domácu atmosféru a všetko upokojujúce pohodlie v útulných dvojlôžkových izbách alebo dvojposchodových mezonetových izbách, ktoré sú ideálne pre celú rodinu. Hotel je považovaný za ideálny východiskový bod pre športové outdoorové aktivity v lete aj v zime. Len jeden a pol km od hotela sa nachádza golfové ihrisko Bludenz-Braz.

Alpen Resort Walsertal (4*) Či už je to nedotknutá krajina alebo fantastická horská scenéria v okolí alpského strediska Walsertal, tu môžete cítiť prirodzenú silu a energiu prírody. Nielen keď sa pozriete von z našich izieb, ale aj do našej Vital Oasis, máte veľmi blízko k prírode a všade nájdete miesta sily a slobody pre dušu. Vyše 200 km značených turistických chodníkov. Od rodinného bazéna s detskou šmykľavkou až po dobrodružné ihrisko a rodinné túry so sprievodcom si v alpskom stredisku Walsertal prídu na svoje malí aj veľkí.

Alpinresort Schillerkopf ponúka ideálne podmienky pre regeneračnú dovolenku na najvyššej úrovni. Tradičný 4-hviezdičkový nadštandardný hotel Alpin Schillerkopf vo Vorarlbersku predstavuje dovolenku s jedinečným výhľadom v prírodnom rezorte a jeho okolí v rustikálnej krajine. Po 10 minútach horskej cesty ste na slnečnej náhornej plošine Tschengla v údolí Brandnertal. Panoráma je tisíckrát krajšia a pôsobivejšia, ako by mohli sprostredkovať obrázky. A uvoľnenie a relax je v tejto úchvatnej, nedotknutej krajine samozrejmosťou.

Alpenhotel Zimba (4*) na najlepšom slnečnom mieste v údolí Brandnertal. Vo výške 1000 metrov nad morom ho obklopuje nedotknutá príroda a pôsobivá horská panoráma. O pohodu sa starajú tri generácie rodiny Battaglia-Huber a spoľahlivý tím dlhoročných zamestnancov. Wellness dovolenka vo Vorarlbersku s kulinárskymi lahôdkami z regio­nálnej kuchyne, útulné izby a priestranné apartmány s výhľadom na prekrásnu horskú prírodu. V rozsiahlom wellness centre si môžete zaplávať, saunovať a relaxovať s výhľadom na krajinu. V lete zaručuje chládok a osvieženie prírodné kúpalisko v záhrade.

Alpenhotel Zimba
* Alpenhotel Zimba

Spa & Wellness, zdravie

Doprajte a doplňte si zásoby energie: Pre tých, ktorí si chcú na dovolenke vo Vorarlbersku oddýchnuť, rad špecializovaných hotelov a ponúk zabezpečí rozmaznávanie tela i duše. Vaše hotely pre zdravie a wellness v súlade s prírodou vo Vorarlbergu ponúkajú relaxačné masáže, jemnú vodu, vonkajšie cvičenie v horách a kulinárske špeciality, ktoré kladú re­gio­nálne suroviny do popredia.

Hostia, ktorí majú záujem stráviť svoju dovolenku vo Vorarlbergu omladením a roz­maz­náva­ním tela i duše, budú profitovať z radu špecializovaných hotelov a ponúk. Wellness hotely vo Vorarlbersku sa môžu pochváliť privilegovanými polohami v rôznych nadmor. výškach a zvyčajne sa nachádzajú blízko prírody. Ich servisné programy siahajú od klasických wellness s masážami až po skrášľovacie procedúry či dokonca jemné či športové cvičebné režimy pod odborným dohľadom. Väčšina hotelov je štýlovo zariadená a takmer všetky majú najmodernejšie wellness a sauny.

wellness
* Wellness

Wellness a kúpeľné hotely zahŕňajú tri liečebno-režimové a zdravotné hotely. Tri špe­cia­lizované hotely pre terapeutické režimy vo Vorarlbersku a Medical a prírodné produkty zdravotnej starostlivosti sú stredobodom dovoleniek zameraných na zdravie a na takéto programy dohliadajú renomovaní terapeuti a špecializovaní terapeuti z rôznych kľúčových odborov. Každé zariadenie má iný prístup k vytvoreniu mimoriadnej atmosféry relaxu.

Vďaka výnimočnej kombinácii novej a tradičnej architektúry sa zdravotné stredisko Rickatschwende špecializuje napríklad na terapie FX Mayer pre lepšie starnutie, šport a týždne zdravia. Okrem toho je na súčasnú, no zároveň na históriu bohatý Gesundhotel Bad Reuthe v Bregenzerwalde známy svojimi liečebnými metódami, ktoré využívajú prirodzenú liečivú kapacitu slatiny. Nakoniec, personál Felbermayer Health Center v Gaschurne je vašimi odborníkmi na zdravotnú a wellness dovolenku uprostred pôsobivej alpskej scenérie regiónu Montafon.

Konferencie, kongresy a semináre

Pre konanie konferencií vo Vorarlbergu hovorí napr. centrálna poloha medzi Rakúskom, Švajčiarskom, Nemeckom a Lichtenštajnským kniežatstvom, dobrá dostupnosť autom, vlakom alebo lietadlom. Medzinárodné letiská v Zürichu a Mníchove sú vzdialené asi 1,5 hodiny jazdy autom, regionálne letiská Friedrichshafen a St. Gallen-Altenrhein polhodinu. Príležitosti pre spoločenské programy po celý rok prináša množstvo podujatí a bohatý kultúrny program, napr. festival Bregenz na Seebühne, Schubertiade, festival Bregenz Spring Dance, Kunsthaus Bregenz a stavebná kultúra vo Vorarlbergu sú magnetom pre návštevníkov. Aby ste sa mohli sústrediť na vašu akciu, zabezpečíme hladkú organizáciu hneď od začiatku. Prineste všetkých účastníkov, oznámte svoj zámer a nechajte si pripraviť stretnutie v duchu nových formátov kongresov a udalostí. Od roku 2013 je Vorarlberg držiteľom licencie na environmentálne značky "Zelené stretnutia a podujatia".

Lyžiarske strediská

Čo je lepšie ako lyžovanie? Samozrejme lyžovanie, ktoré začína a končí pri dverách vášho hotela. Lyžiari, ktorí chcú vyraziť zo svojho ubytovania a tiež sa tam vrátiť, majú na výber z ponuky „lyžovačky na lyžiach“ v lyžiarskych regiónoch Vorarlberska. Ale kde by ste sa mali ubytovať? Viaceré ubytovania v týchto špeciálnych strediskách sa nachádzajú priamo na zjazdovkách. Prípadne je to len kúsok k najbližším lanovkám a vlekom. Dobrý prehľad ubytovacích možností nájdete na stránkach cestovných agentúr, ktoré ponúkajú lyžovanie v tejto alpskej destinácii.

Lyžiarske strediská
* Lyžiarske strediská Vorarlberg

Lyžiarske stredisko Oberstdorf Kleinwalsertal Kleinwalsertal je v mnohých ohľadoch úzko spätý s nemeckým susedom Oberstdorfom. Veď do tohto hornatého údolia sa dá dostať len cez Nemecko. Oberstdorf je prakticky pri vstupe do Kleinwalsertalu. Cez lyžiarske strediská v údolí prechádzajú aj štátne hranice. Vďaka tomu môžu lyžiari ces­to­vať tam a späť medzi Vorarlberskom a Bavorskom prakticky všade.

Lyžiarske stredisko Arlberg Na jednej strane je Bregenzerwald, na druhej Vorarlbersko v regióne Arlberg a onedlho ste už v Tirolsku. Tí, ktorí skúmajú lyžiarske stredisko Ski Arlberg, sa pohybujú tam a späť medzi regiónmi a federálnymi štátmi. Mimochodom, Lech Zürs am Arlberg a Stuben sú na vorarlberskej strane Arlbergu. Z Warth-Schröckenu v Bregenzerwalde dochádzajú lyžiari do regiónu Ski Arlberg lanovkou.

Damüls-Mellau-Faschina Bregenzerwald alebo Grosses Walsertal? Túto otázku si môžu položiť lyžiari, ktorí žijú v Mellau, Damüls alebo Faschine. Autobus premáva z Damüls na svahy Faschina v Grosses Walsertal za okamih. To umožňuje lyžiarom „preskúmať“ lyžiarsky región z veľmi odlišných perspektív.

Silvretta-Bielerhöhe v Montafone na lyžiarskom safari z Montafonu cez priesmyk Bielerhöhe do Galtüru v údolí Paznaun, lyžiari si môžu urobiť zachádzku do Tirolska. Najprv sa ide lanovkou Vermuntbahn do kopca, potom tunelovým autobusom na Bie­ler­höhe a odtiaľ lanovkou a rolbou Pistenbully do lyžiarskeho strediska Galtür. Pistenbully potom odvezie lyžiarov späť do východiskového bodu údolnej zjazdovky. Skôr ako sa vydáte na lyžiarske safari, mali by ste si ešte raz skontrolovať, či je Pistenbully v prevádzke.

Šport, voľný čas

Vo Vorarlbergu je aktivívne trávenie voľného času priam predispozíciou. Pre aktívnych návštevníkov je vytvorené množstvo príležitostí, aby sa mohli venovať akémukoľvek športu, aký si viete predstaviť, či už outdoor alebo vo vnútri.

Korčuľovanie v štyroch skateparkoch a jednej skate hale nachádzajú skateboardisti, inline korčuliari a BMX jazdci všetkých vekových kategórií a úrovní zručností nové výzvy.

Lezenie a bouldering najväčšia lezecká hala s názvom K1 v Dornbirne sa môže po­chváliť asi 100 cestami všetkých stupňov obtiažnosti. Trasy sú pravidelne pres­ta­vo­vané, aby to nikdy nebolo nudné. Okrem menších vnútorných lezeckých stien a boul­de­rin­go­vých miestností je tu päť moderných boulderingových hál: „Klimmerei“ v obci Bürs, „Steinblock“ v Rankweile a Dornbirne, „Block Monkey“ vo Feldkirchu a „Greifbar“ v Bregenzi.

Trampolína a akčný park Dornbirn ponúkajú rôzne možnosti zábavy v interiéri. V tram­po­lí­novom parku je viac ako 50 trampolín. Zabaviť sa tu môžu deti od 1,5 roka. Ďalej je tu ninja challenge kurz s rôznymi úrovňami obtiažnosti, parkour free running a indoor bike park.

Trasy pre horské bicykle a parky vo Vorarlbersku je päť trás a parkov pre horské bi­cyk­le. Moderné bikeparky ponúkajú outdoorový zážitok pre každého.

Zábavný šport na kolesách na troch miestach vo Vorarlbersku môžete svišťať z kopca na horskom vozíku alebo skútri. Zjazdová zábava pre celú rodinu je tu zaručená.

Segway v Brandnertale je možné preskúmať so sprievodcom alebo individuálne na Segway. Balansovanie pre dospelých a deti od 10 rokov s platným cyklistickým preukazom.

Vysuté lanové kurzy zlaňovanie, šplhanie sa hore, šibanie cez visiacu sieť, ba­lan­so­va­nie na lanovom moste či hojdanie s lanom a pocit, že letíte. Špeciálny outdoorový zážitok pre veľkých aj malých.

Canyoning je veľmi zvláštne vodné dobrodružstvo: skúmanie sily a toku vody, šmýkačky a skoky do krištáľovo čistých bazénov, zlaňovanie cez hučiace vodopády. Všetky ka­ňo­nin­gové túry vedú štátom certifikovaní sprievodcovia. V Schröckene v Bregenzerwalde sú špeciálne prehliadky pre deti od 7 rokov a pre mládež od 12 rokov.

Stojaté pádlovanie či už jazero alebo rieka, vo Vorarlbersku možno mnohé vody preskúmať pomocou stojacich paddle boardov.

Bowling šípky, motokáry to všetko je možné vo viacerých centrách voľného času vo Vorarlbersku.

Zimné športy

Bežecké lyžovanie
* Bežecké lyžovanie

Bežecké lyžovanie bežkári nájdu vo všetkých regiónoch Vorarlberska pestrú sieť be­žec­kých tratí s trasami pre klasické bežkovanie a korčuľovanie. Na Silvretta-Bielerhöhe na vás čakajú najvyššie položené bežkárske trate vo Vorarlbersku vo výške 2 000 m n.m. V okolí jazera Silvretta je k dispozícii celkom 22 kilometrov tratí pre bežecké lyžovanie, v Berggasthof Piz Buin sú šatne a skrinky. Panoramatický chodník Kristberg v Montafone iba v klasickom štýle, v nadmorskej výške cca. 1 400 metrov, dlhý 11 km.

Sánkovanie v dovolenkových regiónoch Vorarlberska je na výber množstvo sánkarských dráh. Na niektorých z nich je dokonca možné sánkovať sa v noci pri reflektoroch alebo pri svetle fakieľ. Najdlhšia osvetlená nočná sánkarská dráha v St. Gallenkirch-Garfrescha v Montafone je dlhá 5,5 km. Samozrejme, dôležité je posilniť sa pred alebo po jazde. Na to sú ideálne chaty a hostince na sánkarských dráhach. Ak nemáte vlastný tobogán, na mnohých miestach si ho môžete prenajať.

Psie záprahy Husky súťaže patria medzi najvýnimočnejšie psie preteky. S takmer neobmedzenou energiou, bezpodmienečnou oddanosťou a obratnosťou na snehu pochádzajú priamo z vlkov a sú dokonale prispôsobené zimným podmienkam.

Výlety na snežniciach zatiaľ čo zimný peší turisti väčšinou cestujú po upravených chodníkoch, turisti na snežniciach sa vydávajú do voľného terénu a predierajú sa hlbokým snehom na špeciálnych snežniciach. Z bezpečnostných dôvodov je vhodné absolvovať túry na snežniciach so sprievodcom, ktorý túto oblasť pozná.

Jazda v saniach
* Jazda v saniach

Jazda v saniach čistá romantika. Či už cez deň alebo v noci, jazda na saniach ťahaných koňmi je vždy vrcholom vašej zimnej dovolenky. V Lech Zürs si môžete výlet navrhnúť aj individuálne. Opýtajte sa svojho kočiša.

Turistika

Ak chcete zažiť intenzívne kúzlo prírody, treba vyraziť pešo. Každý, kto sa ocitne tam hore, si dáva načas so zostupom. Je to pocit šťastia, ktorý exploduje z dlhotrvajúcej chôdze a krásy, ktorá sa objaví len zhora. Napešo spoznáte faunu, flóru, kultúrnosť krajiny, jej ľudí. Na relatívne malom priestore ponúka Vorarlberg obrovskú rozmanitosť prírodných foriem krajiny. V aplikácii "dovolenka a voľný čas" je možné stiahnuť z online máp konkrétnu trasu so zaujímavými miestami. Na pomoc prídu lanovky, ktoré premávajú v letnej sezóne na zaujímavé horské výhľady. Výlety môžu mať tématický obsah, napr. "Panoramatické prechádzky, prírodné krásy Vorarlbergu, turistika za kultúrou, Min Weag okružná trasa po Vorarlbergu, kulinárske túry, vychádzky s herbárom, turistika s deťmi, viacdňové túry, najlepšie letné lanovky..

Cyklistika

Vorarlberská krajina je ideálna pre výlety na bicykli alebo horskom bicykli. Cykloleto je príjemný pobyt v krajine. Vorarlbergské cyklotrasy sú dobrodružnými cestami krásnou prírodou. Sieť vyznačených cyklotrás vo Vorarlbergu meria takmer 300 kilometrov. K dispozícii sú cezhraničné cyklistické trasy do Nemecka, Švajčiarska a Lichtenštajnska. Patrí k nim približne 270 km dlhá cyklistická cesta jazera Constance, ktorá je jednou z najobľúbenejších cyklistických trás v Európe.

Cyklistika
* Horská cyklistika

Pri výbere trás je v popredí bezpečnosť, ochrana prírody a atraktívnosť, horskí cyklisti majú možnosť zažiť osobitú prírodu a životný štýl na každej trase. S e-bike sa môže vydať na jednoduchú trasu každý, vyskúšať hory a jazdu na bicykli, ktorá bola doposiaľ len pre dobre trénovaných cyklistov. S e-bike je Vorarlberg ešte krajší, pretože môžete ľahko "vyšliapať" nadmorskú výšku a jazdiť po celej krajine, napríklad na prehliadku jazera Constance na úpätí Piz Buin.

Golf

Priaznivcom golfu je k dispozícii sedem golfových klubov. Príjemne zvládnuteľná krajina je známa pre stimulačnú súhru špičkovej kultúry a impozantnej prírody. Pre golfistov, ktorí chcú na svojej dovolenke zažiť viac ako len krásne golfové ihriská, je Vorarlbersko dobrou voľbou. Golfové kluby Montfort Rankweil, Brand, Bludenz-Braz, Bregenzerwald, Silvretta, Montafon a Lech je možné navštíviť rad za radom počas jednej dovolenky. Vzdialenosti medzi golfovými klubmi vo Vorarlbergu sú príjemne krátke. Takže je možné hrať na úplne odlišných miestach v priebehu niekoľkých dní. Vhodným východiskovým bodom pre golfové výlety sú golfové hotely. Vorarlbergské golfové ihriská poskytujú nádherné výhľady na Alpy.

Kuchyňa, miestne špeciality

Vorarlberskí šéfkuchári sa hlásia k čerstvým regionálnym produktom a rafinovanej ku­chy­ni. Mnohé špeciality pochádzajú z miestnych fariem alebo malých výrobcov gurmánskych jedál. Tematické programy a podujatia, od kulinárskych túr v lete a v zime až po kurzy chovu dojníc, poskytujú pohľad na umenie dobrého miestneho jedla.

Či už sa rozhodnete pre rustikálny hostinec alebo ocenenú reštauráciu, Vorarlbersko má pre gurmánov pripravené príjemné prekvapenia, ktoré ponúkajú dokonalú kvalitu a vy­ni­ka­júcu hodnotu za peniaze. Receptom úspechu, pod ktorý sa vorarlberskí šéfkuchári radi podpísali, je dlhoročná úzka spolupráca s lokálnymi producentmi. Vždy, keď je to možné, získavajú regionálne a sezónne produkty, aby vykúzlili výdatné miestne jedlá alebo ľahké jedlá s kreatívnym nádychom a regionálnym špecialitám.

Recept: Kässpätzle

Kässpätzle
* Kässpätzle

Kässpätzle lahodné vaječné cestoviny so syrom a restovanou cibuľkou – tradičné Kässpätzle, alebo ako sa im hovorí aj Käsknöpfle, sú skutočným pôžitkom.

 • Suroviny pre 4 osoby
 • 5 vajec
 • 500 g silnej univerzálnej múky (rakúska múka typ 480)
 • 125 ml vody
 • Štipka soli, muškátový oriešok
 • 100 g Vorarlberský horský syr
 • 100 g Vorarlberský alpský syr (alternatívny ementál)
 • 100g Vorarlberský syr Räßkionäse šúpané a nakrájané na plátky
 • 150 g masla
 • 1/2 zväzku pažítky
 • Mleté korenie

Príprava:
Vajcia, múku, soľ, muškátový oriešok a trochu vlažnej vody vymiesime na hladké cesto. Cesto by malo mať textúru medzi tekutou a pevnou. Pomocou špajdle nastrúhame cesto do vriacej vody. Hneď ako špajdle vystúpia na hladinu, sceďte ich z vody. Syr vymiešame. Potom na maslom vymastenú panvicu kúsok po kúsku navrstvite strúhance zo syra. V malej panvici rozohrejte maslo. Opečte cibuľu do zlatista. Dávajte pozor, aby cibuľa príliš nezhnedla. To znamená vybrať svetlohnedú cibuľu z panvice a použiť kuchynskú rolku na odsiaknutie tuku. Kässpätzle ozdobte na kocky nakrájanou pažítkou a opečenou cibuľou. Dochutíme korením. Dobrú chuť!

Slovenské bryndzové halušky:
Pre milovníkov slovenských halušiek môžeme potvrdiť, že tieto dve jedlá (halušky a Kässpätzle) sú veľmi podobné. Rakúsky kuchár, ktorému sme ukázali náš postup a predložili mu porciu bryndzové halušky, stratil reč. Vysvetlili sme mu, že stačí vynechať vajcia a nahradiť ich strúhanými zemiakmi, aby sme dosiahli rozdiel v kvalite cesta halušiek a ňokov. Syry nahradíme bryndzou, alebo strúhaným oštiepkom a dokonalý výsledok sa môže uchádzať o najvyššie pocty v kulinárskych kruhoch. Kto neverí, nech porovná nasledujúce obrázky:

Kässpätzle
* Kässpätzle - syrové halušky - ako bryndzové halušky

bryndzové halušky
* bryndzové halušky

Produkty z Vorarlbergu

Identita regiónu je spájaná s výrobkami vybraných výrobcov vo Vorarlbersku. Typické pre Vorarlbersko sú to ľudia, ktorí vytvárajú niečo zvláštne. Architekti a remeselníci, kultúrni dizajnéri, hostitelia a tí, ktorí vidia svoju úlohu pri vytváraní príjemného, ​​krásneho a uži­toč­ného. Ľudia, ktorí svojim vášnivým výkonom menia veci každodenné na niečo neobvyklé.

Produkty z Vorarlbergu
* Produkty z Vorarlbergu. ručne vyrábené lyže - suveníry

Ručne vyrábané lyže z dielne Kästle. Značka vznikla v roku 1924 a prekvapivo zmizla z trhu v roku 1998. Od roku 2007 oslavuje Kästle brilantný návrat a vyvíja re­vo­luč­nú tech­no­lógiu Hollowtech. Na najkrajších zjazdovkách krajiny vyniknú lyže s drevenou dýhou z miestnych čerešní. Zaujímavé dizajnérske kúsky pochádzajú zo stolárskej dielne v Hittisau, ktorá produkuje originálny na mieru robený nábytok. Firma Schobel si získava priazeň prestížnych kuchárov, ktorí používajú pri príprave jedál jej "čierne orechy" jedinečný miestny produkt z nezrelých orechov. Známou značkou je tiež ekologické poľnohospodárstvo Vetter.

Suveníry

Medzi najžiadanejšie suveníry patria regionálne produkty ako horský syr z Vorarlberska, horčica, čokoládové výtvory, srvátková kozmetika, mydlá, ručne vyrobené drevené predmety alebo vysoko kvalitné liehoviny.

Suveníry z Vorarlbergu
* Suveníry z Vorarlbergu

Poštové známky

Poštové známky sú pre zberateľov vyhľadávané aj ako suveníry, najmä hodnotné série známok spolkových krajín, kde medzi jednotlivými známkami nesmie chýbať známka Vorlarlbergu. Môžete ich zakúpiť v rámci rakúskej pošty alebo v obchodoch pre filatelistov.

Špeciálne známky Rakúskej pošty sú pre svoju krásu a kvalitu známe po celom svete – nielen medzi filatelistami. Známky predstavujú nielen poplatok za doručenie poštovej zásielky, ale aj umeleckou formou dokumentujú najrôznejšie zaujímavé udalosti, pri príležitosti ktorých sa vydávajú nové šarže a tak nesú posolstvá do okolitého sveta.

Poštové známky
* Známka ku dňu známok 2014 Vorlarlberg

Hospodárstvo

Ekonomicky je spolková krajina Vorarlbersko jedným z najvc rozvinutých priemyselných regiónov v Rakúsku. Dnes už dominuje menej tradičný textilný priemysel, ale skôr presný strojársky a elektrotechnický priemysel, ako aj cestovný ruch. Vorarlbersko je druhou naj­priemyselnejšou spolkovou krajinou Rakúska. Medzi veľké modelové spoločnosti s me­dzi­národným významom patria podniky v oblastiach: plastové balenie, tvarovky, doprava a logistika, svetelná technika, výstavba lanovkového systému, dodávateľ automobilov, ovocné šťavy, elektrotechnický priemysel, textil, stavebníctvo a železnica, testovacie a diagnostické zariadenia pre zariadenia v elektroenergetike. Elektrický priemysel dnes tvorí významnú časť hospodárstva Vorarlberska, pričom vodná energia je hlavným zdrojom výroby energie.

Cestovný ruch

Spolková krajina Vorarlbersko je obľúbenou turistickou destináciou. Cestovný ruch však hrá relatívne malú úlohu v porovnaní s celkovou ekonomickou výkonnosťou. V sektore ubytovanie a stravovanie je hrubá pridaná hodnota Vorarlbergu nad rakúskym priemerom t.j. 6,83%. Odvetvie cestovného ruchu vo Vorarlbergu zaznamenáva ročné tržby okolo dvoch miliárd eur a ponúka okolo 13.000 celoročných pracovných miest. Dovolenkoví hostia si ročne rezervujú viac ako 8,6 milióna prenocovaní. Štátny štatistický úrad počíta ročne príchody hostí na približne 2,2 milióna. Domácim a zahraničným hosťom bolo v zimnej sezóne 2018/19 k dispozícii okolo 63.900 lôžok a v letnej sezóne 2019 okolo 59.000 lôžok v komerčných a súkromných ubytovacích zariadeniach.

Turizmus
* Cestovný ruch

Doprava

Cestná hlavná dopravná os Vorarlbergu vedie cez údolie Rýna, Walgau a Klostertal do Arlbergu, cez ktorý je spolková krajina spojená so zvyškom Rakúska. Dôležité prechody do Tirolska vedú Bielerhöhe, Arlbergský priesmyk a cestný tunel Arlberg. Diaľnica A14 Rheintal/Walgau a rýchlostná cesta S16 Arlberg. Systém verejnej dopravy, integrovaný do Vorarlberského dopravného združenia, dopĺňa vidiecky autobus, mestský autobus a miestny autobusový systém. Väčšina liniek premáva každú pol hodinu.

Železničná hlavnú vetvu verejnej žel. dopravy tvoria železničná trať Lindau–Bludenz a Arlbergbahn. Spolu so železničnou traťou Feldkirch–Buchs a železničnou traťou Sant Margrethen–Lauterach obsluhuje tieto trasy ÖBB. K dispozícii je tiež železničná trať Bludenz–Schruns, ktorú prevádzkuje železnica Montafon. Vlaky EuroCity z Mníchova do Zürichu zastavujú vo Vorarlbersku na stanici Bregenz. Vlaky Railjet z Viedne do Zürichu zastavujú na staniciach Feldkirch a Bludenz. Nákladná stanica Wolfurt je kontajnerový terminál a jeden z najdôležitejších uzlov v strednej Európe.

Lodná doprava pri Bodamskom jazere nemá pre Vorarlbersko z hľadiska osobnej dop­ravy žiadny význam. Vorarlberská flotila pri Bodamskom jazere slúži len na turistické účely a funguje len v letných mesiacoch.

Letecká Vorarlbersko nemá žiadne letisko okrem letiska pre športové lietadlá v meste Hohenemse a dvoch heliportov vo Feldkirchu a Ludeschi.

Životné prostredie

Už niekoľko desaťročí naberajú na význame témy, tvoriace životné prostredie (Umfeld). Kľúčovými slovami pritom sú "ekológia (Ökologie), udržateľnosť (Nachhaltigkeit), emisie uhlíka CO2 (Kohlenstoffemissionen), klimatické zmeny (Klimawandel), agenda 2030, zelená, green deal (grüner Deal), zero carbon (Null Kohlenstoff), čisté energie" atd. Táto agenda sa stáva stále dôležitejšou na všetkých úrovniach spoločenského života, dnes tvorí vrchol ľadovca svetovej politiky a medzinárodných spoločenstiev. Svedomitý prístup k veci majú v spolkovej krajine Vorarlbersko.

Klíma, CO2

Aj my v blog Rakúsko sme vždy prekvapení, aké ľahké je žiť spôsobom šetrným ku klíme a zároveň nechápeme, prečo je také zložité tento princíp jestvovania presadiť na dôležitej celosvetovej úrovni, u každého jednotlivca. Pretože globálny vývoj sa nezastaví na ná­rod­ných hraniciach, globálne otepľovanie bude vo Vorarlbersku pokračovať.

Životné prostredie
* Životné prostredie Vorarlberg

Štát Vorarlbersko presadzuje dvojakú stratégiu: na jednej strane dôsledné pokračovanie úsilia o ochranu klímy v rámci energetickej autonómie a na druhej strane prispôsobenie sa nevyhnutným dôsledkom klimatických zmien. Cieľom vorarlberskej stratégie adaptácie na zmenu klímy je pripraviť obyvateľstvo a ekonomiku na zmeny spôsobené globálnym otepľovaním a ukázať možnosti ochrany pred negatívnymi vplyvmi. Tento informačný portál zhromažďuje informácie o klimatických scenároch pre sp. krajinu Vorarlbersko a o adaptačných aktivitách spolkovej krajiny Vorarlbersko.

Stratégia cestovného ruchu Vorarlbersko 2030

Autentická pohostinnosť, kozmopolitný regionalizmus, trvalo udržateľný rozvoj a férová spolupráca – to sú usmernenia ďalej rozvíjanej stratégie cestovného ruchu. Klientmi boli štát Vorarlbersko a ich divízia Turizmus a voľný čas Vorarlberskej obchodnej komory. Vorarlberský cestovný ruch má za úlohu stimulovať a podporovať implementáciu na prevádzkovej úrovni.

„V našej spoločnej vízii budúcnosti je cestovný ruch pôrodnou asistentkou a zdrojom energie pre úspešný a udržateľný regionálny rozvoj. Turistická ponuka sa u nás nikdy nerozvinula do paralelného a magického sveta, ale vzišla z DNA tohto regiónu a jeho obyvateľov,“ hovorí ober zodpovedný krajský radca z ÖVP. Na stratégii udržateľného cestovného ruchu v línii WEF agendy 2030 pracovalo viac ako 200 aktérov a rôznych záujmových skupín. Úspešná budúcnosť cestovného ruchu je dôležitá pre všetky frakcie v parlamente spolkovej krajiny Vorarlbersko. O stratégii sa tam rozhodlo jednomyseľne 1. júna.

Vytvorte si rozmanitý životný priestor „Táto solidarita podčiarkuje dôležitosť odvetvia cestovného ruchu a motivuje ľudí, aby sa zapojili do náročných časov,“ hovorí výkonný riaditeľ Vorarlberg Tourismus. Cieľom stratégie je kvalitný celoročný cestovný ruch. Hostitelia by sami seba mali ešte viac vnímať ako dizajnéri obytného priestoru. Silným argumentom pre hostí je rôznorodosť toho, čo Vorarlbersko na relatívne malom území ponúka. Zároveň je dôležité správať sa k prírode zodpovedne.

Udržateľnosť, SDGs, projekty

Vytvárba solidarity pre väčšiu spolupatričnosť v presvedčení, že udržateľné ciele možno dosiahnuť len spoločne. To je dôvod, prečo spájať energie a navzájom sa inšpirovať k odhodlaniu. Dobrá cesta do budúcnosti si vyžaduje perspektívu. SDGs sú na to ponukou.

SDG Forum Vorarlberg (sdg-forum.at) propaguje Agendu OSN 2030 rôznymi spôsobmi. Prvým dôležitým krokom je lepšie oboznámiť verejnosť s cieľmi trvalo udržateľného rozvoja (SDG) OSN. Zaviazali sa k tomu najmä osoby s rozhodovacou právomocou.

Nová stratégia cestovného ruchu poskytuje spoločnú niť: “Hostenie Vorarlberským spôsobom”. Domáci aj zahraniční hostia oceňujú najmä rozmanitosť prírodných a kultúrnych oblastí medzi Bodamským jazerom a Arlbergom, vrcholnými podnikateľskými úspechmi a špeciálnou hostiteľskou kultúrou Vorarlberska. Tieto silné stránky udržateľného kvalitného cestovného ruchu stále existujú. Cieľom a obsahom je preto viac expandovať a čo najlepšie využiť a propagovať výsledný potenciál súčasného konceptu. Jeho vývoj sa teda stal vyostrením a prehĺbením obsahu predchádzajúcej stratégie cestovného ruchu do roku 2020 a obsahuje osem hlavných cieľov:

 • 1: Konkurencieschopné miesto cestovného ruchu - rieši cieľ SDG - č.8, č.9
 • 2: Zameranie marketingu na rezonančný turizmus - rieši cieľ SDG - č.8, č.12
 • 3: Rozšírenie vzdelávania a zatraktívnenie profesií - rieši cieľ SDG - č.4, č.8, č.12
 • 4: Region, Vorarlberská značka alpská kuchyňa - rieši cieľ SDG - č.4, 8, 12, 17
 • 5: Trvalo udržateľný rozvoj všetky úrovne CR - rieši SDG - č.4, 7, 8, 12, 13, 17
 • 6: Posilnenie jemnej mobility - rieši cieľ SDG - č.7, č.9, č.11, č.13
 • 7: Využitie digitálneho potenc. pre konkurencieschopnosť - rieši cieľ SDG - č.8, 9
 • 8: Združovanie zdrojov na realizáciu - rieši cieľ SDG - č.16, č.17

 

 

Ďalšie informácie

Pre hlbšie štúdium navštívte stránky:

Turizmus     -     vorarlberg.travel  
Dovolenka     -     reny.sk/rakusko/vorarlbersko  
Turizmus 2030     -     vorarlberg-tourismus2030.at   [PDF]
Samospráva     -     vorarlberg.at  
Hlavné mesto     -     bregenz.travel/  
Bregenz     -     bregenz.at/  
Počasie     -     wetter.orf.at/vorarlberg  
Britannica     -     britannica.com/place/Vorarlberg  
Wikipedia     -     wikipedia.org/wiki/Vorarlberg  

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára